28 februarie 2017

Organizare


Biroul executiv:

  • Sorina Stanca – Președinte
  • Ruxandra Nazare – Prim-vicepreşedinte
  • Liviu-Iulian Dediu – Vicepreşedinte
  • Dragoş-Adrian Neagu – Vicepreședinte
  • Sorin Burlacu – Secretar
  • Gelu-Voicu Bichineţ
  • Lucian Dindirică
  • Olimpia Bratu
  • Crina Ifrim
  • Claudia Șerbănuță
  • Gheorghe-Gabriel Cărăbuș

Consiliul de conducere:

  • Membrii Biroului executiv
  • Corina Ciuraru
  • Anca Râpeanu
  • Monica Avram
  • Mihaela Voinicu
  • Raluca Istrate
  • Geta Eftimie
  • Margareta Tătăruș
  • Viorel Spaiuc
  • Ionela Panait
  • Florian Cârstea

Departamentul operațional:

  • Ioana Crihană, director executiv
  • Andreea Simona Mititelu, asistent director (poziție momentan vacantată)

Comisiile profesionale ale ANBPR:

I. Comisia de automatizare şi digitizare a colecţiilor – contact automatizare_anbpr@googlegroups.com

  1. Dragoş-Adrian Neagu (Biblioteca Judeţeană Brăila) – preşedinte
  2. Liviu-Iulian Dediu (IME Bucureşti)
  3. Mihaela Dudău Lungu (Biblioteca Judeţeană Dolj)
  4. Dan Matei (Institutul Naţional al Patrimoniului Bucureşti)
  5. Floarea Moşoiu (Biblioteca Judeţeană Cluj)
  6. Dana Şanta (Biblioteca Judeţeană Satu Mare)

II. Comisia de legislaţie şi politici publicelegislatie_anbpr@googlegroups.com

  1. Gheorghe-Gabriel Cărăbuş (Biblioteca Judeţeană Suceava) – preşedinte
  2. Olimpia Bratu (Biblioteca Judeţeană Gorj)
  3. Virgil Cojocaru (Biblioteca Judeţeană Neamţ)
  4. Paula Horotan (Biblioteca Judeţeană Satu Mare)
  5. Dragoş-Adrian Neagu (Biblioteca Judeţeană Brăila)
  6. Viorel Spaiuc (Biblioteca Publică din comuna Sacu, judeţul Caraş Severin)
  7. Sorina Stanca (Biblioteca Judeţeană Cluj)
  8. Claudia Şerbănuţă (Fundaţia Progres)
  9. Mihaela Voinicu (Biblioteca Judeţeană Argeş)

III. Comisia de formare profesionalăformare_anbpr@googlegroups.com

  1. Crina Ifrim (Biblioteca Judeţeană Bacău) – preşedinte
  2. Elena-Mariana Angheluţă (Biblioteca Judeţeană Gorj)
  3. Claudiu Brăileanu (Biblioteca Judeţeană Brăila)
  4. Marilena Chiriţă (Biblioteca Metropolitană Bucureşti)
  5. Corina Ciuraru (Biblioteca Judeţeană Brăila)
  6. Simona Floruţău (Biblioteca Judeţeană Cluj)
  7. Margareta Tătăruş (Biblioteca Judeţeană Vrancea)

IV. Comisia de statistică de bibliotecă şi evaluarea performanţelorstatistica_anbpr@googlegroups.com

  1. Melinda Bedő (Biblioteca Judeţeană Harghita) – preşedinte
  2. Tatiana Costiuc (Biblioteca Judeţeană Cluj)
  3. Mariana Marian (Biblioteca Judeţeană Sălaj)
  4. Mihaela Radu (Biblioteca Judeţeană Prahova)
  5. Nicoleta Roşca (Biblioteca Judeţeană Dolj)
  6. Dana Stăncescu (Biblioteca Judeţeană Brăila)
  7. Mihaela Penaru (Biblioteca Judeţeană Argeș)

V. Comisia de comunicarea colecţiilor şi împrumut interbibliotecarcolectii_anbpr@googlegroups.com

  1. Claudiu Brăileanu (Biblioteca Judeţeană Brăila) – preşedinte
  2. Alina Borz (Biblioteca Judeţeană Mureş)
  3. Rodica Păvălan (Biblioteca Judeţeană Dolj)
  4. Mihaela Radu (Biblioteca Judeţeană Prahova)
  5. Irene Reyhan (Biblioteca Judeţeană Tulcea)

VI. Comisia de management şi marketing de bibliotecămanagement_anbpr@googlegroups.com

  1. Lucian Dindirică (Biblioteca Judeţeană Dolj) – preşedinte
  2. Monica Avram (Biblioteca Judeţeană Mureş)
  3. Gelu Voicu Bichineţ (Biblioteca Judeţeană Vaslui)
  4. Marilena Chiriţă (Biblioteca Metropolitană Bucureşti)
  5. Mihaela Mereuţă (Biblioteca Judeţeană Neamţ)
  6. Claudia Şerbănuţă (Fundaţia Progres)

VII. Comisia de prelucrarea a documentelor şi de referinţe ştiinţificeprelucrare_anbpr@googlegroups.com

  1. Ruxandra Nazare (Biblioteca Judeţeană Braşov) – preşedinte
  2. Catrina Căluian (Biblioteca Judeţeană Galaţi) – secretar
  3. Titina-Maricica Dediu (Biblioteca Judeţeană Galaţi) – vicepreşedinte
  4. Ioana Frunte-Lată (Biblioteca Judeţeană Tulcea)
  5. Nicoleta Grămadă (Biblioteca Judeţeană Braşov)
  6. Liliana Moldovan (Biblioteca Judeţeană Mureş)
  7. Roxana-Ioana Stoica (Biblioteca Judeţeană Constanţa)